Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie w ramach poddziałania 19.1 „Wsparcie przygotowawcze”, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

QUEST


Lokalna Strategia Rozwoju


Aktualnie oglądających

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj84
mod_vvisit_counterWczoraj34
mod_vvisit_counterW tym tygodniu224
mod_vvisit_counterW ostatnim tygodniu546
mod_vvisit_counterW tym miesiącu625
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu4321
mod_vvisit_counterWszystkich730852

Projekt KEEP SWINING!ZASOBY PRZYRODNICZO - HISTORYCZNE
Wpisany przez Halina Pruciak   
Poniedziałek, 28 Marzec 2011 11:23

Lipa drobnolistna w Cielętnikach (gm. Dąbrowa Zielona).  Według pomiarów z 2008 roku przeprowadzonych przez Pawła Zarzyńskiego i Roberta Tomusiaka z Wydziału Leśnego Warszawskiego SGGW obwód lipy mierzony na wysokości 1,3 m od najwyżej położonego punktu na ziemi dookoła drzewa wynosi 1105 cm. Co sprawia że Cielętnicka Lipa jest najgrubszym drzewem w Polsce. Natomiast jej wysokość mierzona laserem przez tych samych naukowców wynosi 31,5 m.Na terenie Gminy Kłomnice zlokalizowane są cztery pomniki przyrody.

Pierwszym z nich jest brzoza żółta, zlokalizowana w parku dworskim w Skrzydlowie. Drzewo ma obwód pnia 210 cm.

Kolejnym pomnikiem przyrody jest dąb szypułkowy zlokalizowany w Nieznanicach. Drzewo ma obwód pnia wielkości 370 cm.

Najbardziej okazałe pomniki przyrody, dwa dęby szypułkowe o obwodach 440 cm i 420 cm zlokalizowane są             w Janaszowie Kłomnickim.Kolumna Denhoffa - położona w połowie drogi pomiędzy Borownem a Kruszyną. przy drodze między Borownem a Kruszyną.  Postawiono ją 300 lat temu w miejscu samobójczej śmierci ostatniego   z Denhoffów w linii kruszyńskiej. Istnieje kilka wersji opowieści ludowych, które różnie wyjaśniają przyczyny tej tragedii.
 
Zespół dworski w Skrzydlowie pochodzi z wieku XIX-XX i składa się z dworu, rządcówki, stajni, spichlerza i parku. Z tym że do rejestru zabytków wpisany jest dwór, rządcówka, kaplica, spichlerz i park. Właścicielem tegoż majątku w 1898r była Z. Siemińska, która sprzedała swoje dobra E. J. Rzeszkom. Ostatnim właścicielem zespołu dworskiego był A. Danielczuk. Obecnie własność prywatna.

 Figura Chrystusa dźwigającego krzyż umieszczona nad bramą Kościoła p.w. św Macieja w Kuszynie to  oryginał posągu znajdującego się przed warszawskim Kościołem Św. Krzyża. Do Kruszyny trafił za sprawą Lubomirskich, najpierw umieszczono go na kaplicy cmentarnej Lubomirskich, potem trafił juz na bramę kościoła. Od sierpnia 2010 r jest wpisany do rejestru zabytków.  

Ważne informacje

UWAGA!!!


Questy z naszego terenu

Borowno

Dąbrowa Zielona

Garnek

Kruszyna

Mokra

Rudniki

Kwartalnik LGD


Galeria

Ankieta

W jaki sposób dowiedział/a się Pan/i o Stowarzyszeniu "Razem na wyżyny"?
 

Nasi partnerzy
Polityka prywatności